Kezdjük a "Nagyágyúkkal" !
CUBASE, REASON, ABLETON, CAKEWALK SONAR, LOGIC, FRUITY LOOPS (FL)
Ezek manapság a legnépszerűbb komplex zeneszerkesztők. Aki eljut egy szintre a zeneszerkesztésben az ezek közül a szoftverek közül használja valamelyiket, vagy esetleg többet is egyszerre. Mindegyiknek meg van a maga erőssége és gyengéje a többihez képest. Mindenki másra esküszik, és a Profi és amatőr zenészek közt sincs teljes egyetértés, hogy melyik a legjobb vagy legrosszabb ezek közül. Fontos lehet, a választásnál, hogy milyen műfajú zenét szeretnénk alkotni. A Fruity Loops egy nagyon népszerű szerkesztő. Inkább az audio része erősebb, mint a Midi része. Instrumentális elektronikus zenéhez használják leginkább: house, trance, rave, goa, stb. stb. Szerintem viszonylag hamar átlátható jól kezelhető. Aki nem játszik hangszeren vagy nincs midi vezérlő a hangszerén annak ideális. Mindenképpen érdemes kipróbáli. Én is használtam 1-2évig.Kép A Fruity Loops-ról:
Következzen a Reason nekem az egyik kedvencem.Világszerte elterjedt program. Megjelenésében eltér a többi szerkesztőtől. Valódi Studió eszközöket köthetünk össze, (nagyon látványosan). Virtuális drótok segítségével. Többféle szintetizátor, keverő, kompresszor, vocoder, effektek, dobgép, szemplerek, és egy nagyon nagy hang hangmintakészlet áll a rendelkezésünkre alapban. Ehhez vehetünk még további hangminta készleteket, úgynevezett Refill Pack -eket, mindenféle műfajhoz. Úgy vettem észre hogy leginkább Rap, Hip-hop, R'n'B, és Elektronikus műfajokban használják pl. Drum and Bass. Acid. Szerintem mindenképpen szükséges egy MIDI billentyűzet a használatához. A Midi szerkesztő része kimondottan erős. Sokan szidják a keverőjét és VST plug in-eket nem kezel (VST-ről később). Elfogadott, hogy ár / érték arányban a legjobb (olcsó).Kép a Reason-ről:
Az Ableton egyértelműen a legnépszerűbb program DJ és Live Act Műfajban. A kezelése egyszerü Élő fellépésekhez és studio munkához is használható.Nekem még nem volt hozzá szerencsém. Kép az Ableton-ról:
A Cubase, Logic, Cakewalk szerintem minden műfajban megállja a helyét, de megfigyeléseim szerint együttesek, zenekarok, stúdiók, akusztikus angszeresek részesítik előnybe ezeket, a programokat. Természetesen másműfajban is használják őket. Talán ez a három program tartozik az igazán professzionális kategóriába. Ez azt is jelenti, hogy roppant sok lehetőséget, nagy szabadságot biztosítanak, viszont ettől bonyolultak is, és egy kezdőt akár el is ijeszthet. Inkább kezdjük ennél egyszerűbbekkel, ha lehet.
CUBASE Kép:
Logic kép:
Cakewalk Sonar kép:
További infók, a Szoftver gyártok oldalain:
CUBASE, REASON, ABLETON, CAKEWALK SONAR, LOGIC, FRUITY LOOPS (FL)