Ha gitárt szeretnénk házilag felvenni a számítógéppel, el kell dönteni, hogy mikrofonnal vagy vonal bemeneten (line in) keresztül tesszük. Akusztikus gitárnál vagy más akusztikus hangszernél egyértelmű a dolog, hiszen nem tudjuk bekötni, csak mikrofonnal lehet megoldani a dolgot. Ez a helyzet az ének felvételével is hiszen az énekest se lehet bedugni a hangkártyába. Valamilyen Audio szerkesztő szoftvere is szükségünk lesz amelyik rögzíti a hangszer vagy az ének hangját. Ha elektromos vagy elektro akusztikus gitárt szeretnénk felvenni dugjuk be a line in csatlakozóba (de néha a Mikrofon bemenetbe jobb) . A hangkártyához adott mixer programban tudjuk beállítani, kiválasztani, hogy melyik csatornáról vegyen fel a audio rögzítő, szerkesztő programunk. A képen Sound Baster Audigy 2 mixere :
Ha mikrofonnal veszzük fel a hangot akkor a Rec-et (felvételt) Mickrophone-ra kell állítani. (Mint itt a képen.) Ha vonali bemenetről veszünk fel akkor a REC-et Line In-re kell állítani.
A felvétel erősségét is érdemes a hangkártyához adott keverőben (mixer) szabályozni. A felvevő szoftverekben is általában van lehetőség a hangerő utólagos szabályzására, de itt is feltétlenül be kell állítani a jó végeredmény érdekében. Ha igazán jó minőségben szeretnénk felvenni akár mikrofonnal éneket vagy hangszert, akár gitárt, Line in-ből szükségünk lehet előerősítőre (ha gyenge a jel). Vannak hangkártyák, amikben be van építve az előerősítő és vannak bizonyos mikrofon típusok, amikhez nem kell előerősítő (kondenzátor mikrofonok). Persze ezek nem az olcsó kategóriás cuccok. Ettől függetlenül ha nincsenek ilyen eszközeink akkor is érdemes kipróbálni, hogy mit lehet kihozni a meglévő eszközeinkből, hátha az a minőség is elég.
Amikre fontos odafigyelni a felvételnél:
- Zajmentes környezet kialakítása: Minél csendesebb visszhang mentesebb helyiség keresése, kialakítása. Mobiltelefon kikapcs, Szoba ajtóra ne zavarj tábla kiakasztása.
- Éneknél szűrhetjük a zajokat a mikrofon elé tett szélvédővel (pop-filter)
- Felvételi szint jó beállítása. Ne legyen gyenge a jel de túl se vezéreljük. Ne menjen a kijelző a piros sávba. Érdemes komolyan venni. többször kipróbálni állítgatni, hogy, hogyan a legjobb, mert utólag nem korrigálható minőségromlás nélkül.
- Kompresszor használata: Ez akkor fontos, ha nem egyenletes az énekhang, vagy a gitár hangereje pl. néhol halk, néhol hangos. A kompresszor a beállítások alapján kiegyenlíti a hangerőt így pl. az is jól hallható, ha az énekes suttog és az se zavaró ha üvölt. Az blogban említett audio szerkesztőkben általában van kompresszor.
- Hangszínszabályozás (EQ) Érdemes használni akár ének, akár gitár vagy más hangszer felvételekor is, hogy a legszebb legmegfelelőbb hangzást kapjuk. Megtehetjük akár utólag is.
Ha mikrofonnal veszünk fel, felvétel közben mindenképpen fejhallgatón (lehetőleg zárt) hallgassuk a saját gitárjátékunkat, énekünket, és a zenei alapot amire játszunk(ez a monitorozás). Mert nagyon csúnya lesz a felvétel, ha visszahallatszik a zenei alap a felvételben.
Hajrá !!! Felvétel indul !!!