Nem egy egyszerű dolog, eldönteni, hogy milyen eszközök kellenek a zeneszerkesztéshez. Mire érdemes költeni és mire nem. Én nagyon sokáig 1 szál Számítógéppel, egy közepes hangkártyával és egy (kölcsön kért) analóg mikrofonnal csináltam zenéket. Aztán mivel a lustaság nagy úr, és már tehernek éreztem hangonként beszerkeszteni a zenébe az akkordokat, vettem egy kis játék midi billentyűzetet(MIDI SMART a képen ).
Az ára Br. 8000 Ft körül lehetett, és egy számítástechnikai boltban szereztem be (Ez jó régen volt.) A midi billentyűzet tulajdonképpen egy olyan zongora/szintetizátor billentyűsor amely önmagában nem ad ki hangot (legtöbbször) csak u.n. Midi üzeneteket/jeleket küld, ha játszunk rajta. A képen egy Fatar TMK61 5 oktávos dinamikus Midi billentyűzet.


Ez itt alul a MIDI KÁBEL. Ez megy a fennti portba, a másik vége pedig a billentyűzetbe.
Összekötés letudva megfelelő szoftverrel már tudunk is játszani a billentyűzetünkön. Valamilyen programot ami megszólaltatja a játékunkat, szoktak adni minden billentyűzethez, még a kis játék cuccokhoz is de itt ne gondoljunk feltétlenül fantasztikus hangú drága szoftszintikre.
Billentyűzetek fajtái, főbb funkciói:
Játék/Gyerek Billentyűzetek: Olyan mint a fenti midi smart. a billentyűk mérete kicsi felnőtteknek nehéz rajta játszani. Nem leütés érzékenyek (nem dinamikus).Ez azt jelenti, hogy akár gyengén akár erősen nyomom meg a billentyűt nem változik a hangerő. Nincs rajtuk hajlító kerék, modulációs kerék.
Dinamikus / szintetizátor mechanikás : Leütés érzékenyek. Gyengébb leütés esetén halkabban szó, erősebb leütés esetén hangosabban. Teljes méretűek. A billentyűk mérete itt már akkora, mint a zongoráké de leütésnél nincs zongora érzet. Ezeken már van hajlító kerék, modulációs kerék.
Aftertouch funkció: Ha a billentyű lenyomása után felengedés nélkül megnyomjuk a billentyűt egy Aftertouch jelet küld a billentyűzet. Ehhez hozzá lehet rendelni különböző effekteket hangzásokat pl. vibrato, visszhang stb. Ezzel a funkcióval még kifejezőbb érzelemdúsabb lehet a játék.
Súlyozott Billentyűzet: Az ilyen billentyűzeten való játék már hasonlít a zongorán való játékhoz itt "erővel" kell nyomni a billentyűket nem úgy mint a sima dinamikus billentyűknél. De nem tökéletesen azonos a zongora billentyű érzettel.
Kalapács mechanikás billentyűzetek: A mechanikája 100 % ósan utánozza a zongora mechanikát. Így tökéletesen olyan rajtuk játszani, mint a valódi zongorákon. Itt egy kalapács mechanikás Fatar SL 990 Pro billentyű a képen:
A képen Novation X-station25
Persze minél nagyobb tudású billentyűzetet szeretnénk annál mélyebbre kell nyúlnunk a zsebünkbe. Mindenképpen vásárlás előtt érdemes többféle billentyűzetet kipróbálni, hogy melyiknek megfelelő számunkra a leütési érzete. Nagyon fontos szempont lehet itt is, a választásnál, hogy milyen szoftvereket esetleg szoftszintiket adnak hozzá, és ne felejtsük el hogy néha meg kell venni mellé a tápegységet is.(Van amelyikhez nem kell táplálja 9V-os elem vagy a hangkártya ) A tartozékok is fontosak lehetnek. Vannak különböző pedálok is a billentyűzetekhez. Hangerő szabályozó pedál (volume), Kitartó pedál (sustain) sőt orgona pedál is csatlakoztatható aki ilyet szeretne. Fontos lehet, hogy hány különálló zónára osztható a billentyűzet. Annyi különböző hangon tudunk vele egyszerre játszani ahány zónára osztható, szoftveres babrálás nélkül. Pl: 2 zónánál. Alsó oktávokon basszus gitár hang szólal meg. Felső oktávokon zongora hang. Tényleg érdemes sokat nézelődni, gondolkodni, próbálgatni a billentyűzeteket vásárlás előtt hiszen ezek az eszközök tényleg hosszútávon kiszolgálhatnak minket. A szoftverek a hangzások, a szintik változnak, de a zongora és a billentyűzetek már nagyon régóta nem. Szerintem érdemes beruházni mindenkinek, igénye pénztárcája szerint.